Release Note
ZenTalk

[Replied] Google play store tidak bekerja

1085 5
Jump to specific floor
Latest Post
hermalmalik IDN Level 1 | All posts
ASUS 5 Bug Report
Model: -
RAM: -
Firmware/APP Version: -
Frequency of Occurrence: -
Rooted: -
APP Name: -
Screenshot: -
Kenapa google playstore di asus zenfone 5q zc600kl saya tidak bisa mendownload ataupun memperbarui aplikasi, hanya loading? Saya sudah coba ikuti saran yang ada di play store tetap saja tidak berhasil. Mohon ditindaklanjuti
Terima kasih
Props
IDN Level 1 | All posts
Use english bro, try to reset all app permission, that should clear your problem, it seem that this one of the OS issue on this Zenfone
Props
IDN Moderator | All posts
ada screenshot error nya? udah coba clear cache di Google playstore nya (settings > apps > Google playstore) lalu coba update
Props
IDN Moderator | All posts
kalo saran dari agan vrydz tak berhasil, terpaksa factory reset dulu gan devicenya dari Menu Settings
Props
IDN Level 1 | All posts
ternyata tak sendiri .. klo saya pakai cara : di restart dulu, baru bisa donlot pembaruan aplikasi  ..
Props
IDN Level 2 | All posts
Saya juga ngalamin nih masalah, awal search di google, clear cache play store dan play service, uninstall update play store, restart, baru bisa. Sekarang malah ga bisa update sama sekali, clear cache maupun restart tidak berguna.

Come on ASUS, fix this!!! This is serious problem, what kind of android phone can't install/update from playstore. This phone is still on Nougat while the older model is getting Oreo update, that's fine, but can't install/update from playstore, unacceptable. I regret buying this phone
Props
Advanced mode
You need to login first Login | Register Now

Points policy of this forum

wishes

Archiver|Mobile ver.|

Fast reply Top Return to list
Share by pm